Ugorjunk egy kicsit vissza, hiszen az öntözőrendszer telepítést megelőzte a kert pontos – lehetőleg helyszíni – felmérése. A következő lépés még mindig a telepítés előtt jár, hiszen a felmérés eredményeképpen egy árajánlatadáson és egy megállapodáson is túl kellett essünk ahhoz, hogy kezdődhessen az automata öntözőrendszer telepítés!
Az első lépés az, hogy a telepítő, illetve a telepítést végző csapat megérkezik a helyszínre és mind az automata öntözőrendszer alkatrészeit, mind pedig a munka elvégzéséhez szükséges szerszámokat bepakolta. Ez után jöhet az eligazítás, hogy mindenki megismerkedjen a munka lebonyolításának a menetével. Ha a csoport többtagú, akkor a munkafázisok kiosztása után indulhat a szimultán munkavégzés.
Általában az árkok megásásával kezdődik a látványos munka, ami kész kertben a gyeptéglával való kiemelését jelenti ásónyom mélységben és szélességben. A burkolatok alatt is igen gyakran át kell menni valahogy, ha nincsenek védőcsövek elhelyezve alatta. Hiszen az automata öntözőrendszer zónáit el kell juttatni minden öntözendő felülethez. Ha az árkolás megvan – illetve gyeptéglázás esetében már közben is – behúzzuk az öntöző zónák csővezetékeit az árokba, illetve a megfelelő helyekre szereljük a megfelelő öntöző elemeket. Ezek leggyakrabban a különböző szórófejek, a mikroszórók, illetve a csepegtető csövek, csepegtető gombák lehetnek.
Amikor ez elkészült, akkor az előzőekben már kijelölt helyen megássuk a zónák központi helyét, a zónákat mechanikusan irányító szelepek dobozának a helyét. Majd a zónák csöveit egy-egy szelepbe beleszerelve, azt a szelepdobozában elhelyezve letemetjük úgy, hogy síkban legyen a föld szintjével a teteje. Ezzel a szereléssel párhuzamosan az automata öntözőrendszer vezérlőjének a kábelét a szelepekhez húztuk a megfelelő árkokon keresztül és összekötjük a szelepekkel.
Ha ez is megvan, akkor jöhet az árkok visszatemetése. A víz ráeresztését követően beállítjuk a szórófejeket és az egyéb öntöző elemeket. Ha a vezérlőt is felszereltük a megfelelő helyre és az esőérzékelő is a helyére került, akkor jöhet a beprogramozás, illetve az automata öntözőrendszer elektromosan való kipróbálása. Ha minden klappol, akkor jöhet az átadás, valamint a felhasználó betanítása a készülék kezelésére!